Vår föreningschef slutar

23 mars 2023

Vår föreningschef Lisa har valt att avsluta sin anställning hos föreningen och börja jobba heltid för Brevikstiftelsen. Lisa kommer jobba kvar hos oss, på sin halvtid, fram till 6 maj. Styrelsen har diskuterat och beslutat att det inte är möjligt att ersätta Lisa med en ny föreningschef nu före sommaren. Vi kommer inte hinna få in någon ny som kan bidra i all den verksamhet som står framför oss. Det är bättre att vi lägger vår tid på att stötta den personal som är kvar med det som ska planeras och genomföras fram till och under sommaren. Styrelsen har beslutat att tillsätta en ledningsgrupp bestående av personalen och representanter från styrelsen som får ansvaret att driva och genomföra de aktiviteter som är planerade.

Vi tackar Lisa för sitt goda arbete för föreningen och önskar henne lycka till med arbetet på Brevik.

Har Ni några frågor går det bra att mejla till ordforande@kfum-norrkoping.se

 

Carita Ringius Hårdh                      Bengt Ydebäck

Ordförande                                Ordförande