KFUM Norrköpings nya hedersmedlemmar hyllade
Under ledaravslutningen så blev tio av föreningens eldsjälar prisade för 30 års arbete inom föreningen och dess verksamheter.
-Vår verksamhet bygger mycket på ideellt arbete och individens strävan efter att faktiskt föra verksamheten och sig själv framåt, att vi har människor som gör detta i 15, 20 och nu 30 år är fantastiskt, säger Anders Rosenkvist, ordförande i huvudföreningen i KFUM Norrköping.
Ledarna som nu under tre decennier, i vissa fall som Sune Ekman i mer än 6 decennier fick 1000 kronor att skänka till välgörande andamål och hedersmedlemskap.
-Det känns stort att se så många mer än jag som får ta emot detta och jag hoppas och tror att det är många ungdomar som fortsätter att föra den stolta traditionen vidare som ledare i KFUM Norrköping, säger Sune.
De ledare som hyllats för sina 30 år i KFUM Norrköping är:
Jan Sjögren
Anders Lidstedt
Tomas Volavka
Eva Lindell
Sune Ekman
Göra Karlsson
Bo Sandin
Bo Aréus
Bengt Ydebäck
Magnus Toresand
Sven-Olov Tibäck
Perolof Bergqvist


Kommentarer
Skriv ny kommentar